We make you happy with exceptional design, brilliant
videos, appealing websites and fruitful apps.

2day Blog

15/12
2013

2day Chilli

Naším novým kanceláriovým projektom je celoročné hydroponické pestovanie chilli pod umelým osvetlením. Fotky uplakaných a usmrkaných kolegov vždy potešia a sú skvelým materiálom pre Internet, tak prečo nemať prístup k rôznym vlastnoručne vypestovaným druhom chilli po celý rok? Nikto z nás zatiaľ s pestovaním skúsenosti nemal a tak začala zaujímavá cesta programátorov k chilli..

Druhy chilli

Pri pestovaní sme chceli mať zástupcu z každého z 3 hlavných druhov chilli: C. chinense, C. annuum a C. baccatum, keďže každé z nich má iné vlastnosti.

Vybrali sme si preto 2 balenia Fatalii’s Easy Start od fínskej chilli legendy Fatalii-ho, ktoré obsahuje zástupcu každého z nich, najmenej náročného na podmienky. Cena jedného balenia je 4.90€ vrátane poštového a z Fínska dorazili za 4 dni. V obálkach sme okrem objednaných druhov našli aj bonusové 2 druhy, spolu sme teda mali:

JB-Caribbean-HabaneroCaribbean Red Habanero
(C. chinense)
rastliny menšieho vzrastu s výrazne pálivou chuťou (9/10)

goats-weedGoat’s Weed
(C. annuum)
juhoamerické chilli z Venezuely má čierne plody, ktoré dozrejú do jasnej červenej a sú poriadne pálivé (9/10)

omnicolorOmnicolor
(C. baccatum)
plody tohoto druhu počas dozrievania prejdú všetkými farbami (7.5/10)

scorpionBlack Scorpion Tongue
(C. annuum)
krásne fialové ozdobné chilli (4/10)

poblanoAncho Poblano
(C. annuum)
veľké sladké plody z Mexika (2/10)

Hydropónia

Pre pestovanie sme si vybrali hydropóniu, ktorá má proti klasickému pestovaniu v hline množstvo výhod. Jednoduchšie sa udržuje pH substrátu, je možné presne dávkovať živiny, vzniká menej problémov so škodcami, rastliny majú neustály prístup k živinám a v prípade, že niečo nie je v poriadku, je možné celý roztok jednoducho vymeniť (viete si predstaviť KOMPLETNE vymeniť hlinu v kvetináči?). Najväčšou výhodou je ale rýchlosť, ktorou rastliny v kombinácii s umelým osvetlením rastú (2-3x rýchlejšie v porovnaní s pestovaním v záhradke). Z hydroponických systémov sme sa rozhodli pre Ebb & Flood pre jeho jednoduchosť, relatívnu bezúdržbovosť a výsledky, ktoré sa týmto systémom dajú dosiahnuť.

2013-12-06 12.29.27 Ako nutrient sme zvolili trojzložkové hydroponické hnojivo od Advanced Hydroponics spolu so stimulátorom pre rast koreňov. Bežné hnojivá pri hydroponickom pestovaní nie je možné použiť (naopak to ale ide). Zložky hnojiva sa počas rastu, kvitnutia a dozrievania plodov miešajú v rôznom pomere vďaka čomu je možné rastliny “hackovať” a prepínať ich medzi jednotlivými fázami. Spolu sme kúpili 3l hnojiva (1l pre každú zložku) a hnojivo by nám malo vydržať cca 6 mesiacov (zber prvých papričiek očakávame už po 2 mesiacoch).

Na úpravu pH vody používame 38% kyselinu dusičnú (rastliny vedia dusík z nej využiť pre rast), keďže chilli potrebuje roztok s hodnotou pH ±6.0 a pitná voda v Bratislave má pH 7.5-7.8. Na meranie pH používame digitálny pH meter. Úprava vody pripomína Dexterovo laboratórium: rukavice, okuliare, kyselina, pipeta..

2013-12-06-08.42 2013-12-06-08.42.41

Osvetlenie

Počas prvých dní semienka veľa svetla nepotrebujú. Po vyklíčení ale rastlinky potrebujú svetla čo najviac, no v decembri ho už vonku zďaleka nie je dosť. Museli sme preto vymyslieť lacný a jednoduchý spôsob, ako im dostatok svetla poskytnúť. Vo výpredaji sa nám podarilo nájsť stropné svietidlo 60x60xm na štyri 24W trubice T5. Zvolili sme trubice Sylvania s teplotou svetla 6500K (studené svetlo) pre fázu rastu, ktoré pri kvitnutí vymenímeza 2700K (teplé svetlo). Existujú aj špeciálne trubice pre pestovanie rastlín, sú však výrazne drahšie, majú kratšiu životnosť a nižší svetelný výstup.

svietidlo t5600s

Počas rastu je svetlo zapnuté 18h a jeho prevádzka stojí asi 25 centov denne. Automaticky ho o 5:00 zapína a o 23:00 vypína digitálny časovač. Neskôr tento interval skrátime.

Sadenie

2013-11-27-14.06-2 2013-11-27-14.06

Z každého druhu sme 27. novembra 2013 zasadili 7 semienok do kociek z minerálnej vlny (Rockwool) určenej na klíčenie rastlín s malou dierkou uprostred. Použili sme najmenšie kocky 2.5×2.5cm, ktoré sa neskôr dajú jednoducho vložiť do vačších, ktoré rastliny udržia vo finálnom keramzite. Pred sadením sme kocky preliali vriacou vodou a nechali vychladnúť. Po zasadení a označení sme mokré kocky uložili do skleného terária s vetraním, kde majú neustále vysokú vzdušnú vlhkosť.

stitky terarko

Ideálna teplota pre klíčenie semienok chilli je tesne pod 30C, čo je u nás v kancelárii v júli, cez zimu ale ťažko. Pod terárium sme preto zvinuli 4m 15W výhrevný kábel a po experimentovaní s počtom kartónov medzi sklom a káblom sa nám podarilo dosiahnuť celkom stabilnú teplotu. Terárium aj s kúrením sme uložili na južnú parapetu, aby tá trocha zimného slnka ťahala rastlinky čo najskôr von.

Klíčenie

2013-12-03 2013-12-04

Už po 6 dňoch sa v utorok 3. decembra objavila prvá rastlinka Caribbean Red Habanero! V stredu sa k nej pridali ďalšie a zobudil sa aj Black Scorpion Tongue. Počas ďalších dní sa pridali aj Omnicolor a Ancho Poblano, no “Kozej tráve” sa veľmi nechcelo. Po vykuknutí rastliniek sme začali do vody pridávať veľmi zriedené hnojivo so stimulátorom koreňov (ten do roztoku okrem iného dodáva fosfor dôležitý pre korienky) a postupne sme dávky začali zvyšovať (nový roztok treba pridať obdeň).

2013-12-05 2013-12-09 2013-12-11 2013-12-12

Growbox

Prvé dni bolo terárium s rastlinkami uložené na parapete, keď ale vyliezli, potrebovali sme im začať svietiť. Ako ale umiesniť polmetrové 2kg svietidlo nad malé terárium? Ideálnym riešením je grow box, kde sa svetlo dá zavesiť, rastlinky uložiť a box sa dá pekne zazipsovať aby vyzeral decentne. Problémom je cena, preto sme v rámci nášho boostrapovania vyrobili vlastný:

2013-12-06-08.57-2 2013-12-04-13.162013-12-04 13.21.01 2013-12-04 13.16.55

Svietidlo je položené na krabici z hrubého kartónu, ktorá ho pohodlne udrží a do jej bokov sú vyzerané otvory pre špehovanie a káble. Tiež funguje ako izolácia a udržuje vnútri teplý vzduch od svietidla. Vnútro krabice je oblepené bielym papierom, aby sa čo najviac svetla odrážalo spať k rastlinám a terárium je podložené na mm presne vysokým vedrom (redneck engineering ako vyšitý).

Presádzanie

2013-12-13 12.54.28 2013-12-13 12.54.37

Po 10 dňoch od vykuknutia prvej už mali skoro všetky rastlinky vytvorené pravé lístky (tie úplne prvé sú len klíčne) a vo vode bolo vidieť trčiace korienky. Bolo ich teda treba presadiť do vačších kociek, čo však znamenalo rozlúčiť sa so slabšími jedincami, kedže v skleníčku je obmedzený počet miesteniek. Goat’s Weed sa do presádzania stále nezobudili, vybrali sme teda 3 najväčšie rastlinky z každého druhu. Malé kocky presne sadli do vačších a veľké sadli presne do terária.

2013-12-13-2 2013-12-13

Uvidíme, ako rýchlo budú rastlinky ďalej rásť a keď si začnú zavadzať, presunieme ich do finálnej bedničky 60x40cm, ktorá bude fungovať ako Ebb & Flood.

Presádzanie 2

Už po dvoch dňoch sa ukázali problémy s vyplnením celého terária veľkými kockami: 1. vôbec sa nedalo odhadnúť, koľko je v teráriu vody; 2. v teplom stojatom vzduchu sa začali tvoriť plesne. Naštastie len na rockwoole a nie na rastlinách. Presunuli sme preto rastlinky na hlbokú tácku, kde majú viac miesta a je medzi nimi pekne vidieť, koľko je celkovo v systéme vody. Zároveň sme tácku pohli presunúť oveľa bližšie k svetlu, ktoré sa takto zároveň stalo aj zdrojom tepla a mohli sme vypnúť výhrevný kábel. Vďaka tejto úprave majú rastlinky dosť tepla od lampy, ale voda zostáva chladná a plesniam sa v nej nebude tak dobre dariť.

2013-12-17 12.29.53 2013-12-17 12.30.31

“Prezimovanie”

Chilli na prázdnináchChilli na prázdninách

Počas vianočných sviatkov bolo treba chili z kancelárie presťahovať a starať sa oň. Hlavným rozdielom v novom domove bola odlišná tvrdosť vody. Zatiaľ čo v Bratislave je veľmi tvrdá voda, v okolí Prievidze je mäkká. Na úpravu 1,5l bratislavskej vody z pH 7,8 na 6,0 je potrebných cca 13 kvapiek kyseliny dusičnej (HNO3), v Prievidzi stačili 3. Pri kontrolovaní pH sa objavil problém, s ktorým sme nepočítali.

Samotný roztok sme pravidelne upravovali na pH 6,0. Nekontrolovali sme ale roztok už v samotnej nádobe s chili. Po náhodnej kontrole sa ukázalo, že pH roztoku v nej bolo cez 8! Chybu sme spravili už pri sadení a prvom presádzaní, kde sme rockwool nenechali namáčať vo vode s upraveným pH. Zostalo v ňom tak zjavne mnoho minerálov, ktoré s živným roztokom reagovali a spôsobili, že bol príliš zásaditý.

Kocky s rastlinami tak bolo treba opakovane premplachovať v upravenej vode. Neupravený rockwool sa ukázal byť dlhodobým problémom.

Ďalšiu zásadnú chybu sme spravili prílišným zalievaním. Rastliny v podstate permanentne stáli vo vode so zlým pH, čo spôsobilo spomalený rast a vývoj koreňov. Oveľa skôr sme ich mali presunúť do finálneho systému, kde by boli správne zalievané a korene by mali dostatok vzduchu.

Ebb & Flood

Ebb & Flood je jednoduchý hydroponický systém založený na pravidelnom zaplavovaní nádoby s rastlinami živným roztokom a jeho následným odtečením. Stúpajúca voda vytlačí z keramzitu starý vzduch a pri odtekaní natiahne do substrátu čerstvý. Korene spolu so substrátom sú tak stále vlhké, ale majú dostatok vzduchu.

Na výrobu systému sme použili 2 nádoby na miešanie malty, vodné čerpadlo s prietokom 1000/l za hodinu (stačí ale aj menšie), plastovú hadicu so sacím košom a PVC trubku so sitkom na prepadové potrubie.

Čerpadlo je spínané časovačom trikrát denne po dobu 2 minút. Horná nádoba je zaplavená už po 30 sekundách, zvyšný čas sa sa rockwool spolu s keramzitom preplachujú ako voda odteká cez prepadové potrubie.

2013-12-29 22.54.11 2013-12-29 22.54.25

Problémy s pH pokračujú

Ďalším zlým rozhodnutím bola kúpa lacného pH metra a jeho nedostatočnej údržby. Po krátkej dobe začal merať nepresne a veľmi pomaly. Pri následnom pokuse o vyčistenie došlo k poškodeniu sondy. Čidlo je vyrobené z extrémne jemného fúkaného skla, nikdy sa ho nedotýkajte!

Pri kúpe pH metra odporúčame kúpiť merač riadený mikroprocesorom s teplotnou kompenzáciou a vymeniteľnou sondou. Pri poruche sondy (ktorá ma obmedzenú životnosť) tak netreba meniť celý merač, ale len sondu. Dôležité je tiež merač po každom meraní opláchnuť a do skladovacej špičky dať vatu namočenú v ph 4.01 kalibračnom roztoku. Výrazne to predĺži jej životnosť. Dôležité je tiež merač pravidelne kalibrovať (ideálne raz týždenne).

Čo máme stále s tým pH?

Však rastlinám v prírode pH nikto nekontroluje a rastú… Pointou pestovania chilli hydroponicky pod umelým osvetlením je vytvorenie absolútne ideálnych podmienok, pre čo najväčšie a najzdravšie rastliny s maximálnou úrodou. Hydroponický roztok je pre rastliny potravou, z ktorej prijímajú všetky makro a mikro nutrienty. Nie všetky prvky však rastlina z roztoku dokáže prijať ak roztok nemá to správne pH. Ak je pH príliš vysoké alebo nízke, niektoré prvky zostanú úplne “vymknuté” a po čase sa z nich nedostatku začnú problémy. Ideálnym rozsahom je tak 5,8 až 6,2, kde sú rastliny schopné príjímať všetky potrebné prvky.

Načo ho ale merať tak presne? pH je záporný dekadický logaritmus koncentrácie vodíkových iónov v roztoku, nespráva sa teda lineárne. Roztok s pH 7,2 v porovnaní s roztokom s pH 8,2 nie je kyslejší o 14 ale o 900%! Jedli by ste niečo, čo je 9x kyslejšie, ako by ste si predstavovali?

Finálne presadenie

Už po dvoch dňoch v Ebb & Flood sa rastliny viditeľne prebrali a začali rásť. Pri takto rýchlom raste je tažké sa ubrániť predstavám, aké už mohli byť veľké, keby sme v úvode nespravili školácke chyby. Veríme, že sa nám ich podarilo napraviť, poučili sme sa z nich a ďalším zbytočným chybám sa vyhneme.

30.december 2013 2. január 2014 5. január 2014

Rozpočet

Naše prvé pokusy s pestovaním chilli sú proof of concept, takže sa snažíme maximálne minimalizovať potrebné náklady. Šetrením na nevhodných veciach ale nechceme ohroziť úspech projektu. Tabuľku budeme priebežne aktualizovať.

Svietidlo 15,76€
Žiarivky 14,50€
Výhrevný kábel 10,55€
Semienka 9,80€
Rockwool kocky malé (70ks) 3,50€
Nutrienty 51,20€
Merač pH + kyselina 26,00€
Rockwool kocky veľké (12ks) 4,05€
Spolu 135,36€

 

« Back to all posts

User comments (7)

Ahojte. A aký živný roztok ste pri tom použili. Ok, pH tam máte napísané, ale ak by som si chcela samapestovať aké EC si mám nastaviť? Alebo čo ste pridávali do vody, aby vám krásne rášli a boli chutné. Ináč, pekná práca. 🙂

Reply Written by: Ivta on September 10, 2014 at 8:58 am

  Ahoj Ivta,

  použili sme trojzložkové hydropónne hnojivo od Advanced Hydroponics. Veľmi sa nám ale neosvedčilo, skôr by sme odporučili hnojivá špecifické pre chili. EC meter nemáme, dávkovali sme podľa odporúčania výrobcu s tým, že kým boli rastliny malé, dávkovali sme asi polovicu a postupne zvyšovali, až sme sa dostali na odporúčanie.

  Peťo

  Reply Written by: Peter Pech on September 10, 2014 at 9:13 am

Ďakujem

Reply Written by: Ivta on September 14, 2014 at 10:39 am

Ahoj panové, má tento projekt niekde pokračovanie? Zaujímajú ma v tejto problematike aj výsledky Vášho snaženia,ako skončil projekt a ako chutila úroda?

Reply Written by: vaclavka on June 28, 2015 at 3:42 pm

  Ahojte Vaclavka a Buggi,

  aj ked neskoro, ale predsa:) Z hydroponie sme presli na pestovanie v substrate v kvetinacoch. Rast rastlin bol v hydroponii 2-3x rychlejsi, ako v zemi, problemom sa vsak ukazal byt nedostatok svetla. Kedze sme mali rastliny v kancelarii, bolo im treba svietit HPS lampou a 250W nestacilo. Rastliny preto malo kvitli a nenavazovali plody, tym padom aj uroda bola slaba.

  Tiez sme v hydre bojovali s neustalymi vykyvmi pH. Aj ked sme pouzivali kvalitne 3 zlozkove hydroponicke hnojivo, na rastlinach sa neskor dost silno zacali prejavovat deficiencie niektorych mikro prvkov.

  Dalsim poucenim bolo to, ze rastlinam treba nechat ovela viac miesta. Kazdy koren potebuje kruh s polomerom aspon 30cm, aby boli presvetlene aj nizsie poschodia listov.

  Hydroponiu ako taku urcite nezatracujeme, treba na nu mat ale vhodny priestor a podmienky: dost miesta pre rastliny, mechanicku oporu pre rastliny (korene v keramzite rastlinu neudrzia), dostatok svetla a hlavne vacsi objem roztoku v systeme. Nasich cca 30l bolo velmi malo, keby zaciname znovu, tak urcite s aspon 150-200l systemom. Tiez treba mat dobre pripraveny sposob na vymenu roztoku, treba to robit pravidelne a v nasom pripade sa z toho vyklula poriadna ostara..

  Ako vyzeralo nase pestovanie v zemi v roku 2015 a 2016 najdete na http://unluckypete.com/2015/02/chili-growing-season-2015/ alebo na http://unluckypete.com/2016/05/growing-chili-balcony-2016/

  Sumar aktualnej sezony najdete tu http://unluckypete.com/2016/09/chili-season-2016-summary/

  Reply Written by: Peter Pech on October 13, 2016 at 12:30 pm

Ahoj, este sa venujete hydroponii? Je to z vasho pohladu perspektivna metoda? Narazili ste na nejake problemy po case?

Reply Written by: buggi on October 11, 2016 at 9:06 am

Ahojte. Ako hodnotite hydroponiu s odstupom casu? Este stale ju vyuzivate? Robili ste este nejake modifikacie?

Reply Written by: buggi on October 11, 2016 at 8:53 pm